Правознавство 9 кл

Дата: 14.11.2021 08:46

9- кл.            Завдання II етапу Всеукраїнської олімпіади з основ правознавства.

І. Тестові завдання ( з одним правильним варіантом відповіді) : ( 10 б.)

1. Економічною передумовою виникнення держави можна вважати:

а) три  поділи праці;                                                       б) поділ суспільства на класи; в) перехід від матріархату до патріархату;                    г) покращення знарядь праці.

1. Наявність двопалатного парламенту є обов’язковою ознакою:

а) республіки;                                б) федеративної держави;

в) унітарної держави;                    г) конфедерації.

1. Заборона вчиняти подружню зраду є предметом регулювання:

а) правових  норм і корпоративних  норм;       б) правових норм і звичаєвих норм;

в) звичаєвих норм і корпоративних норм;     г) релігійних норм і моральних норм.

1. Що з перерахованого нижче є прикладом правопорушення:

а) громадянин С. не поступився місцем у громадському транспорті вагітній жінці; б) громадянин С. викрав річ у громадянина Т.;

в) громадянин С. відмовився аплодувати виконавцеві музичного твору; г) громадянин С. запізнився на театральну виставу

1. Конституцію України було прийнято:

а) 16 липня 1990 р.;        б) 24 серпня 1991 р.;

в) 28 червня 1996 р.;        г) 1 грудня 1991р.

1. Реальні соціальні блага, з приводу яких виникають, змінюються чи припиняються правовідносини- це:

а) Суб’єкти;                            б.)    Об’єкти;

в). Юридичний зміст;             г ) Фактичний зміст;

1. Яка з ознак не є ознакою державної влади:

а) легітимність;                       в) публічність;

б) універсальність;                  г) територіальність.

1. Конкретні життєві обставини, передбачені правовою нормою, що зумовлюють виникнення, зміну  або припинення  правовідносин:

а) Юридичний зміст; б) фактичний зміст;    в) юридичний факт

1. Держава - це....

а). Певна територія на який проживають люди

б). Людська спільнота яка має єдиних пращурів, веде спільне господарство та тає єдину культуру в). Політико-територіальна організація влади, яка за допомогою спеціальних органів здійснює управління суспільством, а також вирішення загальносуспільних справ

г). Політико-територіальна організація суспільства для вирішення різноманітних економічних та культурних завдань

1. Соціальні норми моралі існують як:

а) моральні орієнтири у свідомості людей; б) правові акти-статути, положення;

в) внутрішня потреба людей, її психічної діяльності;

г) регулятор суспільних відносин, шляхом надання їх учасникам юридичних прав й обов'язків, що викладено в нормативних актах.

1. Дайте визначення понять (6 б.)

2.1. Правопорушення -

2.2 Юридична відповідальність -

2.3. Громадянство -

1. Дайте короткі відповіді на запитання ( 20 б.)
    1. Перерахуйте та дайте коротку характеристику причинам виникнення держави і права.

1. Укажіть як класифікуються закони за юридичною силою ( 4 б.)
    2. Розкрийте зміст принципів юридичної відповідальності. ( 4 б.)
    3. Які елементи входять до складу правопорушення? Дайте їх коротку характеристику.

( 6 б.)

1. Творче завдання. ( 34 б.)

4.1 Проаналізуйте наведені ситуації та визначте, чи виникають у них правовідносини; які фізичні та юридичні особи беруть у них участь; хто з учасників правовідносин виявляє правоздатність та дієздатність:

а) син на прохання матері придбав продукти у магазині; б) робітник подав заяву про звільнення

в) батько подарував своєму синові велосипед

г) юнак відмовився прибирати у своїй кімнаті, незважаючи на вимоги батьків д) школярка надіслала вірші до редакції журналу

е ) отримавши травму під час гри у футбол, хлопець звернувся за допомогою до лікаря   ( 12 б.)

1. Порівняйте поняття, вкажіть спільні риси та відмінності                                             (12б.)
      1. моральні норми та норми права
      2. дії – події

4.3 Складіть таблицю « Ознаки держави» (10б.)

Ознака держави

Зміст ознаки

1. Задачі (20 б.)

1. Петров украв на заводі три електромотори, перекинувши їх через огорожу. Після роботи він запропонував своєму товаришу Василенку допомогти перенести йому мотори до дому. Дорогою вони зустріли ще одного свого приятеля Данильченка і запропонували приєднатись до них. Через 20 хвилин усі вони були затримані працівниками правоохоронних органів.
  1. Визначне ознаки та склад правопорушення.
  2. Визначте ступінь вини та відповідальності кожного з них. (10 б.)

1. Ваш однокурсник Сергій пояснює походження держави природним ходом суспільного розвитку, закономірним об'єднанням людських співтовариств від сім'ї до більш значних структур (сім'я - рід - плем'я - держава). Однокурсниця Оксана вважає, що держава виникла тому, що людська психіка має особливі властивості - потребу підкорятися волі сильнішого, розумнішого. До того ж у людей існує психологічна потреба жити в організованому суспільстві.

Що можна сказати про точки зору Сергія та Оксани?

Яка ваша власна точка зору на походження держави? ( 10 б.)

Всього: 90 балів